Lëkundet sërisht Ballkani, fatmirësisht pa pasoja

227

Ishulli grek i Samosit, mëngjesin e sotëm u trondit nga një tërmet 4.8 ballë i shkallës Rihter.

Thellësia fokale është 12 kilometra dhe tërmeti ishte 35 kilometra në verilindje të Samos. Tërmeti u ndie veçanërisht për banorët e ishujve të Cikladave.

Greqia ka përjetuar kohët e fundit një numër të madh tërmetesh, duke shkaktuar panik tek banorët e ishujve por edhe turistët.