Kryetarja e Gjykatës Speciale: Para drejtësisë kushdo që ka kryer krime lufte

224
Kryetarja e Dhomave të Specializuara, Ekatarina Trendafilova, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ka thënë se kushdo që ka kryer krime lufte të cilat bien nën jurisdiksionin e gjykatës do të sillen para drejtësisë.
Trendafilova ndodhet në vizitën e parë në Kosovë që kur mori detyrën e kryetares së Gjykatës.
Në intervistë, ajo foli për faktin se pse nuk ka takuar presidentin dhe kryeministrin e Kosovës si dhe kur pret aktakuzat e para./rel