Koha e ”Grammy Awards 2018”, zbulohet lista e plotë. Dominon Jay-Z

229
Të martën e 28 nëntorit janë shpallur nominimet e “Grammy Awards”, edicioni i 60-të. Akademia e Regjistirmit ka sjell listën me kategoritë e ndryshme në të cilat janë nominuar artistët, duke përfshirë regjistrimin më të mirë të vitit, këngën më të mirë të vitit, artistin më të mirë të ri dhe albumin e vitit. Jay-Z kryesoi nominimet në tetë kategori, një vit pasi bashkëshortja e tij, Beyonce, mori nëntë nominime Grammy.
Artistët më të nominuar në “Grammy Awards 2018”
Dominuesit e çmimeve më të mëdha të këtij viti janë edhe Childish Gambino, Kendrick Lamar dhe Bruno Mars. Përafërsisht 13,000 anëtarë votuan në më shumë se 22,000 regjistrime të paraqitura këtë vit.
Si përfundim, rezultati final solli këtë listë me nominimet për “Grammy Awards 2018”, që do të mbahet më 28 janar në Los Angeles:
Incizimi më i mirë i vitit
“Redbone,” Childish Gambino
“Despacito,” Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber
“The Story of O.J.,” Jay-Z
“HUMBLE.,” Kendrick Lamar
“24K Magic,” Bruno Mars
Kënga e vitit
“Despacito,” Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi, and Marty James Garton
“4:44,” Shawn Carter and Dion Wilson
“Issues,” Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels, and Justin Drew Tranter
“1-800-273-8255,” Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury, and Khalid Robinson
“That’s What I Like,” Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus, and Jonathan Yip
Artisti i ri më i mirë
Alessia Cara
Khalid
Lil Uzi Vert
Julia Michaels
SZA
Albumi i vitit
“Awaken, My Love!” Childish Gambino
“4:44,” Jay-Z
“DAMN.” Kendrick Lamar
“Melodrama,” Lorde
“24K Magic,” Bruno Mars
Performanca më e mirë pop
“Love So Soft,” Kelly Clarkson
“Praying,” Kesha
“Million Reasons,” Lady Gaga
“What About Us,” P!nk
“Shape Of You,” Ed Sheeran
Albumi më i mirë pop
“Kaleidoscope EP,” Coldplay
“Lust For Life,” Lana Del Rey
“Evolve,” Imagine Dragons
“Rainbow,” Kesha
“Joanne,” Lady Gaga
“÷ (Divide),” Ed Sheeran
Albumi më i mirë i zhanrit dance/electronic 
“Migration,” Bonobo
“3-D The Catalogue,” Kraftwerk
“Mura Masa,” Mura Masa
“A Moment Apart,” Odesza
“What Now,” Sylvan Esso
Albumi më i mirë rock
“Emperor Of Sand,” Mastodon
“Hardwired…To Self-Destruct,” Metallica
“The Stories We Tell Ourselves,” Nothing More
“Villains,” Queens Of The Stone Age
“A Deeper Understanding,” The War On Drugs
Albumi më i mirë i zhanrit alternative 
“Everything Now,” Arcade Fire
“Humanz,” Gorillaz
“American Dream,” LCD Soundsystem
“Pure Comedy,” Father John Misty
“Sleep Well Beast,” The National
Albumi më i mirë bashkëkohor-urban 
“Free 6LACK,” 6LACK
“Awaken, My Love!” Childish Gambino
“American Teen,” Khalid
“Ctrl,” SZA
“Starboy,” The Weeknd
Performanca më e mirë rap
“Bounce Back,” Big Sean
“Bodak Yellow,” Cardi B
“4:44,” Jay-Z
“HUMBLE.” Kendrick Lamar
“Bad And Boujee,” Migos Featuring Lil Uzi Vert
Performanca më e mirë e zhanrit ‘country’
“Body Like a Back Road,” Sam Hunt
“Losing You,” Alison Krauss
“Tin Man,” Miranda Lambert
“I Could Use a Love Song,” Maren Morris
“Either Way,” Chris Stapleton
Albumi më i mirë jazz 
“The Journey,” The Baylor Project
“A Social Call,” Jazzmeia Horn
“Bad Ass And Blind,” Raul Midón
“Porter Plays Porter,” Randy Porter Trio with Nancy King
“Dreams And Daggers,” Cécile McLorin Salvant
Albumi më i mirë i ungjillit
“Crossover: Live From Music City,” Travis Greene
“Bigger Than Me,” Le’Andria
“Close,” Marvin Sapp
“Sunday Song,” Anita Wilson
“Let Them Fall In Love,” CeCe Winans
Albumi më i mirë i muzikës krishtere
“Rise,” Danny Gokey
“Echoes (Deluxe Edition),” Matt Maher
“Lifer,” MercyMe
“Hills And Valleys,” Tauren Wells
“Chain Breaker,” Zach Williams
Albumi më i mirë pop i muzikës latine
“Lo Único Constante,” Alex Cuba
“Mis Planes Son Amarte,” Juanes
“Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017,” La Santa Cecilia
“Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos),” Natalia Lafourcade
“El Dorado,” Shakira
Albumi më i mirë amerikan
“Southern Blood,” Gregg Allman
“Shine On Rainy Day,” Brent Cobb
“Beast Epic,” Iron & Wine
“The Nashville Sound,” Jason Isbell And The 400 Unit
“Brand New Day,” The Mavericks
Albumi më i mirë i fjalëve të thëna(përfshin poezinë, audiolibrat dhe tregimet)
“Astrophysics for People in a Hurry,” Neil Degrasse Tyson
“Born to Run,” Bruce Springsteen
“Confessions of a Serial Songwriter,” Shelly Peiken
“Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders),” Bernie Sanders and Mark Ruffalo
“The Princess Diarist,” Carrie Fisher
Producenti i vitit, jo-klasik
Calvin Harris
Greg Kurstin
Blake Mills
No I.D.
The Stereotypes
Muzika më e mirë në film
“One More Time With Feeling,” Nick Cave & The Bad Seeds
“Long Strange Trip,” The Grateful Dead
“The Defiant Ones,” Various Artists
“Soundbreaking,” Various Artists
“Two Trains Runnin’,” Various Artists