Kerry ka kërkuar lirimin e amerikanëve në Iran

274
Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry tha se tema e shtetasve të ndaluar amerikanë në Iran u ngrit në çdo takim që ai zhvilloi me ekipin negociues iranian gjatë javëve të fundit të negociatave bërthamore. “Ne kemi shumë, shumë shpresë se Irani do të marrë vendimin për të bërë gjënë e duhur dhe për të kthyer ata qytetarë në Shtetet e Bashkuara”, tha Kerry. Tre amerikanët e burgosur në Iran,janë gazetari i Ëashington PostJason Rezaian, pastor i krishterë Saeed Abedini, dhe ish ushtari marin i SHBA-ve,Amir Hekmati.