Ja vendet që votuan pro dhe kundër Kosovës në UNESCO

164
Në Asamblenë e Përgjithshme të UNESCO-së, Kosova nuk arriti të jetë pjesë e kësaj agjencie të specializuar të Kombeve të Bashkuara për arsim, kulturë dhe shkencë.
Nga 142 anëtarë, 92 votuan pro Kosovës, 50 kundër dhe 29 shtete abstenuan.
Më poshtë ju sjellim listën e plotë të vendeve që votuan pro, kundër dhe abstenuan lidhur me pranimin e Kosovës në UNESCO.
Vendet që votuan pro anëtarësimit të Kosovës ishin:
Australia, Arabia Saudite, Bahama, Kili, Belgjika, Kanada, Franca, Danimarka, Portugalia, Bullgaria, Belize, Irlanda, Islanda, Italia, Lituania, Malajzia, Çibuti, Estonia, Pakistani, Kongo, Gjeorgjia, Panama, Norvegjia, Zelanda e Re, Portugalia, Çekia, Britania e Madhe, Kroacia,Mali i Zi, Sllovenia, Suedia, Zvicra, Tajlanda, Turqia, Afganistani, Shqipëria, Gjermania, Andorra, Ishujt Solomon, Islanda, Malaëi, Malta, Omani, Pakistani, Republika Çeke, Tanzania, Somalia, Çadi, Senegali , Burkina Faso, Çadi etj.
Vendet që votuan kundër ishin:
Rusia, India, Bjellorusia, Angola, Salvadori, Emiratet e Bashkuara Arabe, Ekuadori, Indonezia, Moldavia, Kongo, Katari, Republika Dominikane, Palestina, Eritrea, Suriname, Spanja, Sudani i Jugut, Arabia Saudite, Argjentina, Armenia, Bjellorusia, Bolivia, Botsëana, Brazil, Qipro, Mozambiku, Kosta Rika, Etiopia, Jordania, Kazakistan, Kenia, Serbia, Kirgistani, Libani, Letonia, Libia, Maroku, Sllovakia, Meksika, Kuvajti, Koreja e Veriut, Uruguai, Venezuela, Bahrejni, Indonezia.
Vendet që abstenuan ishin:
Vietnami, Kolumbia, Polonia, Rumania, Singapori, Tunizia, Zambia, Trinidad, Tabago, Greqia, Azerbajxhani, Butani, Bosnja Hercegovina , Burundi, Irani, Uzbekistani, Turkmekistani, Irak, Nigeria, Taxhikistani, Algjeria, Kamboxhia, Egjipti, Mauritania, Maldivet, Xhamajka, Nepali, Ukraina, Peru, Koreja Jugore, Kameruni, Mongolia, Bangladeshi, Ishujt Marshall.