Ja kush ishte kamikazja e parë femër në Europë

145
Duke pozuar me dy gishta ngritur përpara kamerës, kjo është kamikazja e parë femër në Europë, koka e së cilës fluturoi nga dritarja dhe përfundoi në rrugë kur hodhi veten në erë gjatë operacionit policor në Saint Denis.
Hasna Aitbolahcen bërtiti : “Më ndihmoni, më ndihmoni” përpara se të shpërthente rripin me eskplozivë ndërsa polcia franceze anti-terror po kërkonte të hynte në vendin ku ajo fshihej.
Koka e saj fluturoi nga dritarja përpara se një shkëmbim të shtënash arme të fillonin në apartamentin në zonën Saint Denis ku thuhej se fshihej ‘truri’ i sulmeve në Paris, Abdelhamid Abaaoud.
Për të dëshmitarët thonë, se ishte një bjonde me flokë të gjata, dhe pak orë përpara aksionit ajo dukej e relaksuar teksa blinte ushqim në një dyqan aty afër.
Tani miqtë zbulojnë se si Aitboulahcen, 26-vjeç, kushurirë e Abaaoud, ishte një peson që i pëlqente të pinte alkool dhe kishte nofkën “Kaubojsja”, për shkak se i pëlqente të vishte kapele kaubojsash.
E lindur në një familje marokenësh me prindër të ndarë, Aitboulahcen lindi në Paris në vitin 1989 në afërsi të vendit ku ndodhi operacioni i së mërkurës.