Itali – Goditet banda e hajdutëve, arrestohen katër “skiftera” shqiptarë

117
Policia italiane ka goditur një bandë hajdutësh shqiptarë, të cilët vidhnin banesa në Xhenova. Ansa shkruan se në pranga janë vënë këtër shqiptarë, ndërsa një tjetër u shpall në kërkim.

Sipas mediave italiane brenda dhjetë ditëve ata kanë vjedhur 5 banesa në Valpolcevera.

hajdutët shqiptarë kanë kryer dhjetëra vjedhje gjatë muajve nëntor – dhjetor 2016 duke përdorur të njejtën teknikë: Si akrobatë, ngjiteshin nëpërmjet skelave ose tubave të gazit në katet e sipërme, thyenin dritaret dhe rrëmbenin të gjitha gjërat me vlerë që mund të gjenin.

Të arrestuarit janë 35-vjeçari shqiptar Alban Brahja, Gerardo Kolaj, 29 vjeç, Nikoll Kola, 20 vjeç, Luigj Lekgegaj, 35 vjeç në bashkëpunim me një person tjetër i cili është shpallur në kërkim.

Hajdutët merrnin në banesa bizhuteri, para dhe sende të tjera me vlerë.