Incidenti i pazakontë/ Anija gjigante godet ndërtesën historike

200
Një cisternë me flamur maltez, që mbante elb nga Rusia për në Arabinë Saudite, ka shkatërruar një rezidencë ujore të shekullit të 19-të në Stamboll, pasi disa probleme teknike me navigimin, gjatë lundrimit në Bosfor.
Gjithë incidentit, i filmuar nga këndvështrime të shumta nga shikuesit dhe që u zbulua pak pas orës 3 me orën lokale të së shtunës, shihet tankisti i madh ‘Vitaspirit’ duke hyrë në ngushticën e Bosforit nga Deti i Zi.
Ndërsa po lundronte përmes rrugës ujore të ngushtë që lidh Evropën dhe Azinë, cisterna papritmas përjetoi probleme me mekanizmat e drejtimit, zbuluan autoritetet e Stambollit, pas incidentit.
E pamundur për të kontrolluar anijet e tyre, ekuipazhi i anijes prej 225 metrash hodhi ankorimin e saj në det, në një përpjekje për të ngadalësuar shpejtësinë.
Pavarësisht nga kjo, anija që mbartte 62 ton elb rus për në Arabinë Saudite, u nis drejt një pallati prej druri të ndërtuar pranë ujërave në vitin 1861. Aksidenti spektakolar ndodhi nën urën e Sulltan Fatih Mehmetit, një nga tre kalimet që përshkuan Bosforin.