Greqi/ Goditen dy organizata të heroinës dhe kokainës, në pranga edhe “shefat” shqiptarë

211

Shtatë persona, katër prej të cilëve shqiptarë përfunduan në prangat e policisë greke gjatë një operacioni kundër dy organizatave kriminale të trafikut të drogës që kishte përhapur tentakulat e saj në Akaia dhe Ilia.

Gjatë operacionit 24 orësh, detajet e të cilit u publikuan sot nga mediat greke, u kapën dhe u sekuestruan 1 kg dhe 18 gram heroinë dhe 1 kg dhe 100 gram kokainë. Policia ndërhyri për të arrestuar të dy tregtarët e drogës, të konsideruar si “truri” i organizatave.

Në veçanti, të enjten, më 31 tetor, u arrestuan katër shqiptarë, të moshës 33, 30, 24 dhe 21 vjeç. Arrestimi i udhëheqësit 33-vjeçar të organizatës u bë ndërsa iu afrua një dyqani droge (kavatas), që ndodhej në një vend rural në Patras, ndërsa pjesa tjetër e anëtarëve u arrestuan në shtëpitë e tyre. “Truri” i kishte vendosur ilaçet në pako najloni të cilat i kishin fshehur në bimësi dhe mbeturina.

Hetimet policore zbuluan se organizata kriminale shiste heroinë në lagjet e Patras dhe në kampet e Akajas. Përveç drogës, policia sekuestroi edhe dy pistoleta, fishekë, peshore elektronike, 45,345 euro, pako cigaresh kontrabandë, telefona celularë dhe automjete që ishin përdorur për të transportuar drogën.

Të premten, policia arrestoi dy shqiptarë respektivisht 42, 35 dhe një grek 70 vjeç, duke përfunduar një veprimtari kriminale që kontrabandonte kokainë në Akaia dhe Ilia.

Vlera e drogës prej 1 kg dhe 100g vlerësohet në 88,000 euro. Hetimet gjetën në një shtëpi një shumë prej 17,000 eurosh, shtatë telefona celularë dhe tre automjete të sekuestruara.

Kreu i grupit konsiderohet një 42-vjeçar shqiptar, i cili u përpoq t’i shpëtonte forcave të policisë duke kryer manovra të rrezikshme.

Para se të “bllokohej”, ai hodhi një qese nga makina, e cila rezultoi se përmbante kokainë. 42-vjeçari shkoi të premten në një makinë me qira në Athinë, ku u takua me 70-vjeçarin nga ku mori një sasi kokaine.