Goditet me vezë Albin Kurti, Policia rrethon institucionet

302
Kuvendi i Kosovës pritet të mblidhet sot në një seancë plenare, e cila sërish është paralajmëruar se do të bllokohet nga partitë opozitare. Seanca është thirrur të fillojë në orën 10:00 dhe ka 21 pika në rendin e ditës.
Ndërsa është paralajmëruar bllokimi i kësaj seance, opozita ka paralajmëruar se nëse partitë në pushtet do të provojnë të zgjedhin presidentin e ri, ku kandidat për këtë post është lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, protestat do të shtrihen edhe në rrugët e Prishtinës.
Zgjedhja e presidentit, nuk është në rendin e ditës, prandaj kjo pikë mund të iniciohet vetëm si seancë e jashtëzakonshme.
Goditet me veze deputeti Albin Kurti
Dy persona goditën me vezë deputetin Albin Kurti para Kuvendit. Policia e Kosovës ka shoqëruar njërin prej autorëve. Sot seanca e Kuvendit policia ka blinduar institucionet
Policia rrethon institucionet
Njësia Speciale tanimë ka rrethuar Kuvendin, Qeverinë dhe Gjykatën Kushtetuese. Kjo për shkak të ftesës së opozitës për të dal në shesh.