FOTO/ U zhduk për një natë, qeni “plak” i shpëton jetën 3-vjeçares në Australi

166
Një qen nga Queensland është konsideruar si hero pasi ndihmoi policinë për të gjetur një vajzë të humbur.
Aurora, së bashku me qenin 17-vjecar të familjes, i cili quhet Max humbën me 20 prill rrreth orës 3 të pasditës.
Vogëlushja 3 vjece u zhduk, por ishte e mbrojtur nga qeni, edhe pse është i shurdhër dhe pjesërisht i verbër.
Qindra forca u mblodhën për të kërkuar Aurorën që u gjet në 8 të mëngjesit me 23 prill 2018, vetëm 2 km larg shtëpisë. Kelly Benston, një vajzë që ka ndihmuar për këtë rast tha për ABC: “Fillimisht gjetëm qenin. Max na udhëhoqi për tek Aurora.”
Vogëlushja kishte vetëm disa prerje të vogla dhe gërvishtje.