FOTO/ Rrëzohet Avioni ushtarak rus në Siri, 32 të vdekur

29
BBC sapo raporton një lajm të fundit. Bëhet fjalë për rrëzimin e një avioni ushtarak rus.
Sipas BBC avioni është rrëzuar në Siri dhe të gjithë pasagjerët në bord, 26 persona, si dhe gjashtë anëtarët e ekuipazhit kanë humbur jetën, referuar të dhënave të Ministrisë së Mbrojtjes ruse.
Hetuesit e krimeve të luftës të Kombeve të Bashkuara thonë se një avion rus fshihej pas një sulmi ajror vdekjeprurës në nëntor në provincën Idblib të Sirisë që vrau 84 vetë në një treg.
Gjetjet u raportuan nga Komisioni i Hetimeve të Kombeve të Bashkuara për Sirinë ditën e martë. Është hera e parë që komisioni ka mbështetur përgjegjësinë për vdekjet civile në Siri mbi Rusinë.