Erdogan takon sot Putin

205
Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan pritet të takojë sot presidentin rus Vladimir Putin.

Erdogan do të shoqërohet nga disa ministra të kabinetit të tij për bisedime bilaterale, nën kujdesin e Këshillit të Bashkëpunimit të Nivelit të Lartë. Ky këshill u krijua në 2015, kur marrëdhëniet mes dy shteteve u përkeqësuan pasi avionët turq rrëzuan një avion luftarak rus në nëntor të po këtij viti.

Analistët thonë se cështja e Sirisë do të jetë në qendër të bisedimeve, po kështu dhe normalizimi i marrëdhënieve ekonomike, energjetike mes dy shteteve, si dhe për përpjekjet për të luftuar terrorizmin.

Me rënien e ekonmisë por dhe rritjen e papunësisë Erdogan synon qw Moska të heqw sanksionet që kjo e fundit vendosi kundër Turqisë pas rrëzimit të avionit, shkruan Zëri i Amerikës në gjuhën angleze.

“Marrëdhëniet janë përmirësuar por nga ana tjetër nuk ka një progres apo zhvillim konkret. Madje as çështja e eksportit të domateve nuk është zgjidhur. Ka pak progres aktualisht por një retorikë ” thotë Ish-diplomati i lartë turk Aydin Selcen

Në fillim të këtij viti grupi sirian kurd PYD hapi një zyrë në Moskë. Ankaraja akuzon PYD dhe milicinë e saj YPG se synon të krijojë një shtet të pavarur kurd në kufijtë e tij.

Gjithashtu ka akuza se PYD është e lidhur me PKK e cila është duke luftuar shtetin turk.

Selcen thotë se Rusia po rrit influencën e saj ushtarake dhe politike në Siri.

Erdogan pritet ti ofrojë një marrëveshje për armët tepër fitimprurëse, përfshi dhe sistemin e raketave anti-ajrore ruse S 400, e cila është e papajtueshme me partnerët e saj në NATO.

Dobësimi i marrëveshjeve mes partnerëve të NATO-s shihet si një qëllim i politikës së jashtme të Putin, ndërsa analistët thonë se Erdogan mezi pret të dërgojë mesazhin se Turqia ka alterntativa për aleatët e tij trandicionalë.