Friedrich Merz, një fantazmë nga e kaluara e kancelaries, u shfaq në Berlin për të shpjeguar pse ai duhet të ketë sukses si pasues i Angela Merkel në udhëheqjen e Kristian Demokratëve, CDU. Ndërhyrja e lobistit ka kapur shumë njerëz në befasi.

Rrivali i vjetër i Angela Merkel, Friedrich Merz, u shfaq të mërkurën në Berlin për të bërë paraqitjen e tij si pasardhësi i kancelares, si udhëheqës i Bashkimit Kristian Demokratik (CDU).

“Emri im është Friedrich Merz, me një E”, tha Merz në një dhomë të mbushur me gazetarë politikë të cilët mund të kishin harruar se si ta shkruajnë emrin e tij, pasi shumë prej tyre nuk kishin dëgjuar prej tij në gati një dekadë.

Image result for Friedrich Merz vs merkel

Merz vazhdoi të shpjegonte se çfarë mendonte se ku partia e tij kishte bërë gabime që kur ai u largua dhe se çfarë do të bënte. “CDU duhet të krijojë qartësi rreth bërthamës së saj kryesore,” tha ai. “Ne duhet të bëjmë të qartë se kjo parti është një parti e madhe e qendrës.” Në të vërtetë, përkundër reputacionit të Merz si një kritik i krahut të djathtë të Merkel, centrizmi mbeti mesazhi i tij kryesor.

Ai gjithashtu përpiqej për të minimizuar rivalitetin e tij me Merkelin në fillim të viteve 2000. “Angela Merkel meriton respekt të madh për 18 vitet e saj si kreu i partisë,” tha ai. “Nuk do t’ju habisë, dhe nuk është sekret, nuk jam dakord me të gjitha vendimet e saj, por sigurisht që meriton respekt”. Pasi u shty më tej në këtë pikë, Merz shtoi më vonë se “Angela Merkel dhe unë nuk kemi nevojë të pajtohemi”.

Angela Merkel and Friedrich Merz (picture-alliance/dpa/U. Baumgarten)

Një fillim i ri

Megjithatë, Merz nuk mund t’i rezistonte disa kritikave të koduara të stilit udhëheqës të Merkelit, veçanërisht në vitet e fundit, të cilat kanë parë që Alternativa e Largët e Djathtë për Gjermaninë (AfD) të vendoset në peizazhin politik. “Nuk mund të pranojmë që votuesit të bashkohen me lëvizjet populiste për shkak të zhgënjimit dhe frustimit nga partitë e vjetra,” tha ai. “Të fyesh votuesit nuk do të ndihmojë. Ajo që do të ndihmojë është një profil i qartë politik dhe zgjidhje politike”.

Por ai nuk ka lënë shumë hapësirë ​​në fjalën e tij prej 20 minutash, për të shpjeguar saktësisht se çfarë mund të jenë këto zgjidhje – ose për të sugjeruar, për shembull, se do të ndjekë politika më të ashpra të emigracionit sesa qeveria e Merkelit. Në vend të kësaj ai e kufizoi veten duke përmendur migracionin e parë në një listë të sfidave më të mëdha me të cilat ballafaqohet vendi, së bashku me globalizimin dhe ndryshimet klimatike.

Kritika të tjera të drejtpërdrejta që ai drejtoi, ishte sugjerimi se qeveria e Merkel nuk i ishte përgjigjur në mënyrë adekuate propozimeve të presidentit francez Emmanuel Macron për ristrukturimin e BE. Në fakt, ai parashikoi se “mbajtja e eurozonës së bashku” do të ishte sfida më e madhe e afërt.

Angela Merkel G20 Compact with Africa (Reuters/H. Hanschke)

‘I kthyer në politikë’

Nga tre kandidatët kryesorë që kërkojnë të ndjekin Merkelin si udhëheqës të CDU, kandidatura e papritur e Merzit ka sjellë thashethemet më të papërmbajtshme: kthimin hakmarrës të një njeriu me ankesa personale me kancelaren. Në vitin 2002, ai humbi një luftë fatale pushteti me Merkelin, kur liderja e atëhershme, e vendosur për të konsoliduar fuqinë e saj pasi, demokracitë e krishtera pësuan një humbje elektorale, mori postin e Merz, si udhëheqës i grupit parlamentar CDU.

Kjo duket se e ka mbërthyer në “karrocën” e tij,  sepse nuk është menjëherë e qartë se përse një njeri i cili me sa duket ka dalë në pension politik në vitin 2009, kur hoqi dorë nga mandati i tij i Bundestagut, duhet të vendosë papritmas të kthehet duke njoftuar kandidaturën e tij, më pak se një orë pasi rivalja i tij e vjetër kishte zbuluar vendimin e saj për të mos garuar më në krye të CDU -së.

Merz ka ndërtuar një karrierë të suksesshme financiare ndërkohë. Aktualisht ai është kryetar i bordit mbikëqyrës në degën gjermane të BlackRock, korporata më e madhe e menaxhimit të investimeve në botë, e cila menaxhon një vlerë mbi 6.3 trilionë dollarë në nivel global. Të mërkurën, Merz u përpoq të hidhte poshtë kritikat se kjo mund ta ekspozonte atë në konfliktet e interesit.

“Dua të theksoj që unë e mbikëqyr këtë kompani, por unë nuk e udhëheq atë,” tha ai. “Dhe mundësinë të kthehesh në politikë, e shoh shumë shpesh në Amerikë, por e shoh shumë rrallë në Gjermani”. Ai gjithashtu hodhi poshtë sugjerime,t se ai përfaqëson elementin neoliberal të CDU, duke e përshkruar veten si “ekonomikisht liberal me vlera konservatore”.

Mos e quani atë një rikthim

Për të pikturuar kthimin e Merzit si akt të një njeriu të plagosur që kërkon të shpaguaj një hidhërim, nuk është e gjithë historia. Përkundër kalimit të tij të dukshëm në biznes, ai kurrë nuk e braktisi plotësisht politikën dhe duke qenë një lobist, mbajti gjallë kontaktet e tij me CDU.

Më së fundmi, ai u shpërblye edhe me punë publike: Kryeministri i Rajonit-Westfalisë, Armin Lasketi, shpesh i përmendur si pasardhës i mundshëm i Merkelit, e ngarkoi Merz si komisionerin shtetëror për Brexit dhe marrëdhëniet transatlantike. Dhe për disa vite ai ka qenë gjithashtu kryetar i Atlantikut-Brücke (Ura e Atlantikut), një shoqatë private që promovon lidhjet midis Gjermanisë dhe Shteteve të Bashkuara.

Sidoqoftë, kandidatura e Merz për udhëheqjen e CDU duket të jetë një rrezik për punën e tij të përditshme. Der Spiegel raportoi të mërkurën, se ai me deklaratën e tij kishte shkaktuar befasi në BlackRock – dhe burime të brendshme thanë për gazetën, se nuk do të donin një rikthim të tij (në BlackRock ),  nëse ai do të dështonte të bëhej udhëheqësi i ardhshëm i CDU.