Donald Trump hakmerret ndaj Maradonës: I ndalon hyrjen në SHBA

266
Ai është një nga futbollistët më të dashur të të gjitha kohërave, po e ka të ndaluar nga dje që të hyjë në SHBA.
E kemi fjalën për argjentinasin Diego Armando Maradona, që jashtë fushës së lojës është edhe një nga më sportistët kontravers.
Së fundmi ai ka marrë një lajm të hidhur: Atij i është mohuar hyrja në SHBA pas komenteve fyese ndaj Presidentit Donald Trump. Lajmin e ka bërë publik agjenti i tij.
Aplikimi për vizë i legjendës së futbollit është hedhur poshtë, pas një interviste të këtij të fundit në një televizion kombëtar.
Maradona e quajti Presidentin e Shteteve të Bashkuara “chirolita”, që në gjuhën argjentinase do të thotë “i pavlerë”.
Avokati i tij shpjegoi: “Kur do merrnin vizën, i thashë Diego të lutem mos fol për SHBA-në. Por në një intervistë të bërë në një televizion kombëtar, që me pyetjen e dytë që i u bë lidhur me Donald Trump, Diego tha: Ai është i pavlerë”.
Kjo nuk është hera e parë që Maradona ka pasur konflikt me SHBA-në, pasi edhe 20 vite më parë iu desh të largohej nga vendi amerikan pas testit pozitiv të dopingut.
Gjatë Kupës së Botës në vitin 1994, ai doli pozitiv dhe u dërgua në shtëpi.