Daçiç propozon Beogradin për takimin Trump-Putin: Jemi të përgatitur

252
Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç propozoi Beogradin si vendin e duhur për një takim të mundshëm mes presidentit amerikan, Donald Trump dhe homologut të tij rus, Vladimir Putin.
“Beogradi është absolutisht i përgatitur për të organizuar një takim të tillë të një rëndësie planetare”, deklaroi Daçiç.
“Si një vend ushtarakisht neutral, Serbia ka kapacitetet e politikës së jashtme për të mikpritur presidentët e SHBA-së dhe Rusisë”, shtoi ai, raporton ata.
Pak muaj më parë, në Beograd u takuan ambasadorët amerikan, Kurt Volker dhe ai rus, Vladislav Surkov, të cilët diskutuan për krizën ukrainase.