Avioni i NATO-s gabon shënjestrën, vret 17 policë afganë

130

Një sulm ajror nga misioni i Mbështetjes së Përhershme i udhëhequr nga NATO thuhet se vrau të enjten 17 oficerë policie në Afganistan, duke plagosur një duzinë të tjerë në një “gabim” gjatë luftimeve midis forcave afgane dhe talebanëve.

Sulmi ndodhi pasi policia afgane po luftonte talebanët në zonën Lashkar Gah në provincën jugore Helmand, ndërsa zyrtarët afganë e përshkruan incidentin si një “gabim”. Kreu i këshillit provincial Attaullah afgan tha se 14 policë u plagosën gjithashtu në sulm.

Nuk ishte e qartë nëse forcat afgane apo amerikane e kryen sulmin, njoftoi AP, edhe pse talebanët pretendonin se kishin qenë forcat amerikane.

Zëdhënësi i guvernatorit të provincës Omar Zwak tha se sulmi u krye nga forcat e misionit të NATO-s në zonën Nahr-e-Seraj, raporton al Jazeera.

Mbështetja e Përhershme është një mision i udhëhequr nga NATO që këshillon dhe ndihmon forcat kombëtare të sigurisë në Afganistan dhe përbëhet nga mbi 13,000 trupa nga SHBA-ja, Gjermania, Britania e Madhe dhe vende të tjera. NATO nuk ka komentuar incidentin deri tani.

Guvernatori i Helmand Mohammad Yasin tha se sulmi ajror është duke u hetuar.