Athina lëkundet nga tërmeti 5,1 ballë

183

Athina është tronditur ditën e sotme nga një tërmet 5.1 ballë, të shkallës Rihter.

Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, epiqendra e tërmetit ndodhej 23 km në veriperëndim të Athinës.

Sipas Institutit Euro-Mesdhetar, thellësia e saj fokale është 13 km.

Shumë njerëz janë frikësuar kanë mbetur nëpër ashensore si dhe ka pasur ndërpreje të energjisë elektrike. Tërmeti u ndje në zona të tjera të afërta, si Korinti dhe Evia, raporton naftemporiki.gr