Arrestohen 3 shqiptarë në Itali grabitën rreth 2 kg ar

35

Tre shqiptarë janë
arrestuar gjatë ditës së djeshme nga policia italiane në rajonin e Reggio
Emilia. Sipas mediave italiane në pranga kanë rënë shqiptarët Darjel Prushi dhe
Armando Dobrozi 21 vjeç, si dhe Xhoni Leka 20 vjeç. Tre të rinjtë shqiptarë
akuzohen për vjedhjen e rreth 1 kg e 800 gram ar.

Gjatë kontrollit të
ushtruar në banesën e tyre në Novellara, policia italiane sekuestroi varëse,
ora dhe byzylykë të çmuar. Gjithashtu shqiptaret kanë grabitur edhe para cash
që kapin vlerën prej 4 mijë eurosh në Reggio Emilia dhe Modena.

Disa nga sendet e
sekuestruara u gjetën në një makinë të parkuar në rrugën “Lodi”, e cila
dyshohet se përdorej nga njëri prej shqiptarëve të arrestuar, i cili ishte në
kërkim pasi kishte thyer një masë arresti shtëpiak që rëndonte më parë ndaj
tij.

Policia ndërmori
operacionin, pasi fqinjët e shqiptarëve kishin vërejtur lëvizje të dyshimta ne
banesën e tyre, ndërsa ankoheshin dhe për grabitje të shumta që kryheshin në
zonë.