Afganistan, nga përplasjet me armë në një dasmë vriten 21 persona

129
Të paktën 20 persona janë vrarë dhe 10 të tjerë janë plagosur nga shkëmbimi me armë zjarri që ka ndodhur gjatë ceremonisë së një dasme në provincën e Baglanit, në veri të Afganistanit.Afganistan, vrasje ne dasem. Shumica e viktimave raportohet të jenë mysafirë të dasmës, të cilët variojnë nga mosha 14 deri në 60 vjeç. Të shtënat filluan pasi i afërmi i një zyrtari policie mbeti i vrarë, tha një oficer i lartë i forcave të sigurisë.afghanistan-injure_3152089bSipas burimit, rreth 400 persona ishin mbledhur për të marrë pjesë në dasmë. Mes tyre ndodheshin edhe dy grupe që prej kohësh jetonin në armiqësi.Dasme Provinca e Baglanit vuan nga dhuna e talebanëve, si dhe nga trazirat të lidhura me konfliktet lokale mes fiseve si dhe mes bandave të ndryshme kriminale.