22 tërmete në 4 ditë, frikë nga vullkani në ishullin turistik

348

Të paktën 22 tërmete kanë tronditur Tenerifën në Spanjë në vetëm katër ditë, duke ngjallur frikë se mali Teide mund të shpërtheje. Mali Teide është pika më e larta në Spanjë, njëkohësisht një atraksion turistik, me mbi 3 milionë vizitorë çdo vit.
45EEBEC800000578-0-A_flurry_of_tremors_struck_the_village_of_Vilaflor_on_the_slopes-m-7_1509613623095
Lëvizjet sizmike janë regjistruar në një thellësi prej 6 deri në 8 kilometra nën nivelin e detit brenda 4 ditëve. Për këtë ngjarje ka pasur edhe një reagim zyrtar nga Istituti Vullkanologjik i ishujve Kanarie, që është përpjekur të qetësojë njerëzit, duke thënë se nuk ka ndonjë rrezik për shpërthim vullkani.

45EF065B00000578-5042097-image-a-1_1509616138570

Tërmetet e shumta kanë goditur ishullin në vijimësi gjatë vitit 2017, dhe gjithmonë është e rëndësishme të theksohet, ajo nuk përfaqëson ndonjë lloj shqetësimi për popullatën.

Vullkani aktiv është i vendosur në qendër të Tenerife, më i madhi në ishujt Kanarie të Spanjës në Oqeanin Atlantik. Pika është vetëm 44 km (27 milje) nga shpërndarja kryesore e Tenerife, Santa Cruz de Tenerife.

Vullani në 2014

2167098200000578-5038279-image-a-8_1509527611888

Mali Teide është renditur si vullkani i 40-të më i lartë në botë, sepse ngrihet në lartësi prej 3,718 metra nga baza e tij. Por në të vërtetë, Teide shtrihet 7,500 metra në dyshemenë e oqeanit, duke e bërë strukturën e tretë më të lartë vullkanike në Tokë.

Një zonë prej 190 kilometrash katrorë rreth vullkanit është një zonë e mbrojtur nën Parkun Kombëtar Teide. Që nga viti 2007, ajo ka qenë një Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.