Zyrtarisht në vjeshtë, por i nxehti nuk largohet. Sinoptikanët: Masa ajrore nga Afrika

237

Edhe pse jemi tashmë zyrtarisht në vjeshtë, moti i ngrohtë duket se nuk do të “largohet”.

Meteoalb njofton se për Mesdheun vijnë sinjalet e para për masat ajrore të nxehta që vijnë nga Afrika.

Këto do të pasohen me temperatura të larta, që do të prekin kryesisht Francën dhe Italinë.

“Edhe pse jemi ne stinen e ‘vjeshtes’ vijne sinjalet e para per Mesdheun dhe pjeserish Europen qendrore KU serish priten masa ajrore me origjine Afrikane duke sjelle temperatura te larta: Kryesisht ne France dhe Itali”- shkruan Meteoalb.