Corriere Della Sera i ka dedikuar ditën e djeshme një shkrim shqiptarëve. Duke folur për rrugën e re për në Londër, media italiane shprehet se tashmë djemtë shqiptarë të ushqyer me adrenalinë kanë kaluar nga prostitutat në rrugët e Milanos, tek tregu i heroinës në Londër.

Corriere Della Sera

Me Brexit ose jo, që do të jetë rruga që do të zgjedhë Mbretëria e Bashkuar për të rregulluar modalitetet e hyrjes së të huajve, trafikantët e drogës ecin përpara. Mbi të gjitha ata shqiptarë, rritja e të cilëve në aftësinë drejtuese të krimit është e qartë, jo nga fjalët e analizave, por nga arrestimet e policisë.

Ditët e fundit, në aeroportin e Tiranës, Nënë Terezës, policia ndaloi nëntëmbëdhjetë shqiptarë dhe turq , të cilët kishin prerë një biletë për të shkuar në Malpensa / Orio al Serio, dhe më pas të përfundonin në destinacionin e tyre, Londër, ku tregu i kokainës, heroinës dhe marijuanës po pasuron një gjeneratë shqiptarësh, të cilët sot ngjajnë me gjermanët dhe “Ndrangheta. Ndarja e dy pjesëve të udhëtimit i përgjigjet dyshimit policor se pas mbylljes së hyrjes nga “Linate:, po përdoret Italia për të depërtuar në botën e drogës në periferitë e Londrës. Dokumentet (kartat e identitetit) nuk ishin riprodhime por ishin ato reale, përveç fotove të pasaportave, që korrespondonin me pasagjerë të vërtetë. Dokumentet vijnë nga vjedhjet në zyrat e regjistrit të vendeve (ose nga shitja e punonjësve të korruptuar) dhe nga çantat e rrëmbyera. Pavarësisht nga ta, kishte italianë që ishin gati të fluturonin për në Angli.

Aksioni është një favor për sistemin e sigurisë së qeverisë shqiptare, e cila po akuzohet se nuk po lufton drogën dhe se vëzhguesit e kanë etiketuar si “narkoshtet”. Sigurisht që askush nuk e përjashton që, para se të ndërhyhej me këtë aksion, ushtarë të tjerë të drogës arritën të nisen për në Britaninë e Madhe. Por të paktën, të tjerët nuk do të përpiqen. Jo në këtë rrugë.

Në Londër, krimi shqiptar (i cili në përgjithësi ka një strukturë nga lart-poshtë, bazuar në grupe të shumta që shpesh lidhen me lidhje gjaku), ka dy karakterizime të dallueshme. Bandat e të rinjve kanë zgjedhur zonat e Parsons Green, Barking dhe Dagenham dhe Kilburn si baza; Hellbanianz (me shkurtimin Hb), është një nga bandat më të habitshme, duke marrë parasysh performancën sistematike përmes rrjeteve sociale që ka gjeneruar mijëra ndjekës. Këta djem të ushqyer me adrenalinë, të cilët në çdo rast merren me sasi të vogla, janë të inatosur nga “të mëdhenjtë”, të cilët predikojnë dhe praktikojnë profilin e ulët, siç mësuan duke punuar për (dhe me) bandat kalabriane.

Që nga vitet 1990, kur shqiptarët pushtuan rrugët e Milano duke i pushtuar ata me prostituta, pushteti aktual kriminal ka një distancë anësore. Aty ku shumë klane mbështeten te ndërmjetësit, të kenë më pak ngarkesa por me një rritje fiziologjike të kostove dhe një rënie të pashmangshme të pastërtisë së ilaçeve – një efekt anësor i copëzimit të zinxhirit të furnizimit -, shqiptarët kanë filluar të merren direkt me narkot e Amerikës së Jugut.