Parashikimi i motit, kthjellët por ftohtë

309
Zonat e ulëta dhe ato bregdetare do të dominohen nga mot i kthjellet e vranësira të lehta e kalimtare ndërsa me vranësira më të dukshme do te paraqitet moti për zonat malore lindore të vendit. 
Parashikohet që, pjesa e dytë e ditës të përmirësojë më tej kushtet atmosferike duke bërë që i gjithë territori i vendit të dominohet nga moti i kthjellët por i ftohtë.
Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie të lehtë gjatë mëngjesit por mesdita nuk sjellë ndryshim të temperaturave në vend.
Era do të fryjë e lehtë si në tokë dhe në det duke arritur shpejtësinë 20 km/h nga drejtimi Lindor, për pasojë në brigjet detare, kryesisht ato Joniane do të gjenerohet dallgëzim i ulët.