‘Luftë’ për të dashurën e marokenit, s’mbahen shqiptarët, ja çfarë bëjnë

121
Të tjerë shqiptarë janë bërë protagonistë të lajmeve të kronikës së zezë që vijnë nga Italia. Mediat fqinje raportojnë se një grup prej shqiptarësh u përleshën me thika me dy marokenë.
Ngjarja ka ndodhur në Vegevano dhe sipas policisë pjesë e sherrit të egër që u mbyll me dy të plagosur rëndë janë 5 persona. Dy marokenë të moshës 22 dhe 23 vjeç dhe tre shqiptarë: 28, 23 dhe 22 vjeç, të gjithë me banim në Vigevano.
Sipas policisë gjithçka nisi pas një sherri mes tyre lidhur që policia i specifikon “arsye sentimentale”. Shkak duket se ishte një vajzë italiane, e dashurua e marokenit 23-vjeçar.
Sherri plasi kur marokeni 23-vjeçar gjeti automjetin e tij të dëmtuar dhe për këtë i drejtoi gishtin e fajtorit shqiptarëve.
Ata u përleshen dhe pastaj nxorrën thikat. Nga përplasja u plagos marokeni 22-vjeçar, sipas mjekëve me goditje serioze rrëzë veshit dhe të cara në fytyre dhe qafe. Kurse shqiptari ka plagë në pjesën e shpatullës. Policia i ka ndaluar dhe ka nisur hetimet.