Lirohet nga burgu Ismail Morina, i cili hodhi dronin me elementet e flamurit shqiptar në stadiumin e Beogradit, atje ku luante kombëtarja shqiptare përballë Partizani Beogradit. Ka qenë vetë Ballist Morina që ka bërë të ditur lajmin përmes një postimi në ‘Facebook’.

Morina ka postuar edhe një foto me konsullin tonë në Bari Dashamirin Adrian Haska, ku shfaqet edhe me një pamje krejt ndryshe, i veshur me xhaketë dhe pa mjekër. Morina qëndronte prej disa kohësh në paraburgim në Kroaci, ndërsa Beogradi ndërhyri disa herë që ai të ekstradohej në Serbi.

Autori i “Autochthonous”, u arrestua në Dubrovnik dhe Gjykata kroate vendosi fillimisht ekstradimin e tij në Serbi. Por, Gjykata e Lartë e Kroacisë vendosi anulimin e këtij vendimi, ndërsa tashmë Morina është i lirë.

MESAZHI I MORINES
Me konsullin e pergjithshen te republikes se Shqiperise te akredituar ne Bari te Italise Zotrine/Dashamirin Adrian Haskaj. Pergzime te veçanta strukturave te shtetit shqiptare qe jane pefshire ne perpjekjet per lirimin tim,respekt per Kroacine dhe Italine ne paanshmerine e treguar prej tyre dhe mirenjohje gjith atyreve qe zbriten rrugeve te kryeqytetit shqiptar ne mbrojtjen time.

I LIRË !!

Rrofte shpirti i shqiptarit!!

Ismail Morina (Ballisti).

Ismail Morina fb