Sekuestrohen rreth 21 kg marijuanë në kufirin greko-shqiptar, ndërsa në pranga përfundoi Kristo Kati, lindur në Finiq të Delvinës dhe banues në Athinë. Mjeti u kap në Dafni të  Igumenicës.

Droga kishte kaluar nga kufiri i gjelbër dhe ishte fshehur në mjetin që drejtohej nga një 63-vjeçar me shtetësi shqiptare dhe me kombësi greke.

Poshtë sediljes se pasagjerit, u gjeten të fshehura 40 pako me 20 kg 846 gram marijuane. Rezulton se 63-vjecari ishte me precedentë te meparshem ne Greqi për trafik klandestinesh.