FOTO/ Kur dashuria është e shkruar: Historia e rrallë e shqiptares që ka pushtuar internetin

340
Thuhet se ne të gjithë kalojmë shtigjet e malet për të gjetur personin me të cilin duam të kalojmë jetën, por ky çift ka qenë në gjendje të përcaktojë momentin e saktë kur kjo ka ndodhur – me dëshminë e një fotoje.
Duke iu rikthyer kujtimeve të fotove të familjes dhe të fëmijërisë së të fejuarës së tij, për habinë e tij më të madhe ky djalë pa veten e tij në sfond.
Verona Koliqi, e cila jeton në Londër, por që ka origjinën nga Kosova, ishte duke vizituar një plazh në Mal të Zi me familjen e saj një dekadë më parë kur fotografia u shkrep.
Kur ajo dhe i fejuari i saj Mirand Buzaku shqyrtuan fotografinë e fëmijëve në plazh, ata vunë re një djalë të ri që lundronte në një dyshe deti prapa Koliqit dhe familjes së saj.
“Ai e vuri re se fëmija në pjesën e prapme kishte të njëjtën këmishë, pantallona të shkurtra dhe pantallona të gjera si ai,” tha Koliqi.
“Ne analizuam më tej dhe e konfirmuam me anëtarët e familjes se ishte pikërisht ai që ishte bërë pjesë e familjes që atëherë, në atë foto“.
Ata kurrë nuk u takuan kurrë si fëmijë dhe kjo nuk ndodhi deri në verën e vitit 2016 që rrugët e universit u ritakuan përsëri në Kosovë – një vit më vonë ata u lidhën.
Pas ndarjes së historisë së saj në Instagram, postimi i Koliqit ka marrë mbi 30,000 pëlqime dhe shumë komente, shkruan konica.al. Shumë njerëz vendosën të ndajnë historitë e tyre të rastësisë dhe dashurisë:
“I dashuri im dhe unë zbuluam se ishim në dijeni të një koncerti të vogël (ndoshta 50 vetë) rreth katër vjet para se të takonim,” shkroi një person.
“Është e mrekullueshme dhe nuk ka asnjë rastësi. Ju ishit shkruar për njëri tjetrin!”