Bien temperaturat e larta, vendi përshkohet nga një front i ftohtë

240

Ballkani do të ndikohet gradualisht nga hyrja në qarkullim e masave ajrore të paqëndrueshme me origjinë nga Europa veriore të cilat do të japin impakt në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë duke ndryshuar kushtet e motit.

10 Korrik 2019 vendi ynë do të përfshihet nga kalimi i një fronti të ftohtë . Moti do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura dhe rreshje shiu me stuhi në të gjithë vendin me intesitet mesatar.

Era do të  jetë me drejtim  Jugperëndim (SW) me shpejtësi  10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 5 me lartësi vale 1,0–2,0  metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   18/27°C

Zonat e  ulëta  22/33°C

Zonat  bregdetare 24/31°C