“200 euro për të kaluar kufirin”, arrestohen katër persona afër Kapshticës

274

Katër persona janë arrestuar nga policia kufitare e Kapshticës, pasi janë kapur duke ndihmuar në kalimin e paligjshëm të kufirit disa persona.

Shtetasit janë kapur në aksin Trestenik-Vishoticë, duke transportuar disa shtetas të huaj kundrejt fitimit prej 200 euro secilit.

Policia bën me dije se është “finalizuar operacionit të koduar “Vishotica” në pranga ranë:

• O.Z., 30 vjeç, banues në Tiranë.
• F.S., 39 vjeç, banues në Tiranë.

• I.T., 47 vjeç, banues në Korçë (i dënuar më parë për vepra penale në fushën e krimeve kundër personit dhe organizimit të lotarive të palejuara).

• E.R., 49 vjeç, banues në Korçë.

“Arrestimi i tyre u bë pasi, këta shtetas janë kapur nga strukturat e lartpërmendura, në rrugën Trestenik-Vishoticë, duke transportuar me mjetet tip “Volkswagen Touareg” dhe “Mercedes-Benz”, disa shtetas të huaj, të cilëve iu kishin premtuar kalimin dhe transportimin e tyre drejt vendeve të BE-së, kundrejt fitimit prej 200 euro secilit”, njofton policia.

Policia po punon për vënien para përgjegjësisë ligjore edhe persona të tjerë, të dyshuar si të implikuar në këtë ngjarje.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve, kryer në bashkëpunim”.